Často využívaný pro své vynikající osové a časové rozlišení struktur, M-režim (nebo režim pohybu) je forma ultrasonografie, ve které je vysílána, přijímána a zobrazována graficky jedna skenovací linie. Záznam v režimu M je obvykle zobrazen na vodorovné ose představující čas a vzdálenost souřadnic od měniče, který je odvozen od časového zpoždění od emise ozvěny k odrazu a detekci 6 .
Technika M-režimu (pohybový režim) zlepšila diagnostické možnosti echokardiografie díky vysokému časovému rozlišení. Od počátku 2D echokardiografie bylo navrženo použití dvourozměrného (2D) obrazu jako základu pro analýzu M-režimu na definované linii, nezávisle na orientaci snímače, konkrétně anatomickém M-režimu (AMM).
AMM vylepšily „plně digitální“ stroje. Ty jsou schopny poskytnout řadu digitálních dat (směr, poloha a načasování) relativně k jakémukoli jedinému echu přijatému z jakéhokoli bodu tkáně. Analýzu AMM lze tedy provádět v libovolném směru, jako „normální“ monodimenzionální echokardiogram. S ohledem na tradiční režim M umožňuje AMM podrobnější analýzu průměrů srdečních komor získanou lineárním měřením, regionálním pohybem stěny levé komory (jak v klidu, tak během napětí) a umístěním pomocných drah. Zejména posouzení pohybu regionální stěny levé komory představuje nejdůležitější cíl této nové techniky, která má za následek výrazné snížení nebo dokonce odstranění omezení v důsledku subjektivního charakteru hodnocení pohybu stěny pomocí 2D echokardiografie.